Jesteśmy firmą budowlaną z bogatą tradycją i historią sięgającą 1945 roku. Z powodzeniem współtworzymy krajobraz Trójmiasta i regionu wybrzeża Zatoki Gdańskiej.
W Sopocie został powołany oddział Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego, który po sześciu latach przeniósł swoją siedzibę nad Motławę i zmienił nazwę na Gdańskie Przemysłowe Zjednoczenie Budowlane. Z inicjatywy przybyłych na Wybrzeże inżynierów i specjalistów branży budowlanej rozpoczęła się odbudowa kluczowych obiektów przemysłowych Wybrzeża.
Zatrudniające blisko 5000 pracowników przedsiębiorstwo stało się generalnym wykonawcą obiektów przemysłowych w regionie. Kluczowe realizacje z tamtych lat: Elewator Polskich Zakładów Zbożowych w Gdańsku, Zakład mleczarski we Wrzeszczu, Stocznia Gdańska, Stocznia im. Komuny Paryskiej w Gdyni, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Gdańsku zapewniły dynamiczny rozwój firmy. Zlecenia płynęły już nie tylko z Polski, z takich miast jak Słupsk, Tczew, Starogard Gdański i Lębork, ale i z tak odległych państw jak Korea czy Wietnam.
Jako pierwsi w Polsce wybudowaliśmy dla Zarządu Portu w Gdyni prototypowy magazyn bezsłupowy z dźwigarami kablobetonowymi o rozpiętości 49 m i wadze 30 ton. Nastąpił publiczny pokaz sprężania i podnoszenia dźwigarów.
Budowy w regionie i za granicą - nowe zakłady produkcyjne, rozbudowy wcześniej zrealizowanych obiektów na Wybrzeżu oraz budowy w Algierii i Kuwejcie.
Gdańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego (GPBP) oddało do użytku aż 73 obiekty. Większość z nich zrealizowano na terenie Pomorza Gdańskiego, ale były też budowy w takich miastach jak Tczew, Koszalin, Kwidzyn, a nawet inwestycje zagraniczne.
17-piętrowy wieżowiec w centrum Gdańska został zbudowany dla Centralnego Ośrodka Konstrukcyjno-Badawczego Przemysłu Okrętowego. Budowę rozpoczęto od postawienia dwóch filarów, które następnie połączono piętrami. Powstawały one, w odróżnieniu od innych konstrukcji, od kondygnacji najwyższych do najniższych. Po ukończeniu wieżowca oba filary przekształcono w klatki schodowe. Jest to jak dotąd jedyna taka konstrukcja w kraju.
Pracownicy naszej firmy opracowują 17 innowacji technologicznych opatentowanych w Urzędzie Patentowym PRL. Otrzymują odznaczenia państwowe i liczne nagrody za projekty wpływające na usprawnienie prac budowlanych i obniżenie kosztów produkcji.
Wielu pracowników Gdańskiej Przemysłówki pracowało na budowach w Iraku w ramach programu „Elektryfikacja 6-ciu dzielnic Bagdadu”. Lata 80-te to również kontrakty w Niemczech, budowa ropociągu „Połock” i „Surdut” na Białorusi i na Litwie (wtedy ZSRR), dworzec lotniczy w Moskwie oraz cementownia w Libii.
Budowa ołtarza papieskiego na Westerplatte z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Rok później GPBP zajęła się rewitalizacją terenów Westerplatte na obchody 50-lecia wybuchu II Wojny Światowej.
Dynamiczna Gdańska Przemysłówka przetrwała zawirowania transformacji ustrojowej w Polsce i jako spółka o nazwie Przembud Gdańsk kontynuowała prace w latach 90-tych. Sukcesy tamtych lat to Gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, inwestycje na Akademii Medycznej oraz pierwsze hale prywatnych centrów handlowych oraz nagroda Budowa Roku.
Obchody 60-lecia istnienia firmy. Wydanie kroniki historii powstania i działalności firmy PRZEMBUD GDAŃSK S.A. autorstwa Jerzego Czaplickiego i Jerzego Góralskiego.
PRZEMBUD GDAŃSK S.A. otrzymuje od magazynu Puls Biznesu prestiżowy tytuł Gazela Biznesu, przyznawany najdynamiczniej rozwijającym się średnim firmom.
Przembud Gdańsk jako bezpośredni wykonawca firmy Grupa Lotos S.A. jak również podwykonawca generalnego wykonawcy firmy KT Italy wykonuje prace budowlane w ramach projektu EFRA.
Przembud Gdańsk S.A. wybudował nowy budynek dla Sądu Rejonowego w Tczewie
Adres:
ul. Litewska 15,
80-719 Gdańsk
Kontakt:
58 326 48 20
przembud@przembud.pl